ÜYE OL GİRİŞ YAP ANASAYFAYA DÖN

Kütüphane Kullanımı

İ.B.B. Sesli Kütüphane Eyüp Sultan Camii’nin hemen yanında İstanbul ve tüm Türkiye’de yaşayan görme engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Kütüphanemiz hafta içi her gün 09:00-17:30, hafta sonları ise sadece cumartesi günü 09:30-18:00 saatleri arasında açıktır.

Sesli kütüphane için kitap kayıtları bu saatler arasında yapılmaktadır. Deneme kayıtları ise hafta içi 10:00-15:00 arasında alınmaktadır. Kaydın hemen ardından gönüllü okuyucu adayımıza kütüphanemizde kitap okuyup okuyamayacağı bildirilmektedir. Üç randevusuna mazeretsiz gelmeyen okuyucumuzun kaydı randevu sisteminden çıkarılıp bir başka gönüllü okuyucu adayımıza yer verilmektedir.

Görme engelli öğrencilerimizin zayıf oldukları dersler için etüd çalışmaları cumartesi günleri yapılmakta olup ihtiyaç halinde hafta içi de gönüllü öğretmenimizin programına göre ders yapılmaktadır.

Görme engelli vatandaşlarımız engellerini ve kimliklerini belirten belgelerle internet üzerinden yahut kurumumuza gelerek müracaat etmeleri halinde üyeliğe kabul edilmekte böylece kütüphane ve etüd hizmetlerimizden istifade edebilmekte ve düzenleyeceğimiz çeşitli sosyal aktivitelere katılabilmektedirler.

Üyelerimiz artık İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle yürüttüğümüz proje kapsamında hazırladığımız web sayfamızdan sesli kitapları kendi bilgisayar, tablet ve cep telefonlarına bir ayda en fazla on kitap olmak üzere indirerek de dinleyebilmektedirler.

Yine bu kişiye tanımlı olan web sayfamızla kendi sesli kütüphanelerini oluşturma imkanına da sahiptirler.

Üyelerimiz dersleri ve istekleri doğrultusunda bizden kitap talebinde bulundukları takdirde okutulacak kitaplar arasında bu kitaplara öncelik verilecektir.

Yine okunması hayli müşkül olan ve konusunda yetkinlik gerektiren kitapların ise Bookeye 4 makinemizle bir pdf kopyasına erişebilir ve böylece jaws programıyla dinleyebilirler.

5846 sayılı telif hakları yasası gereğince bütün bu sesli kütüphane hizmetlerinden yalnızca görme engelli vatandaşlarımız yararlanabilmektedirler.